Ice cream, peanut butter
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1029kj (246 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1029kj (246 calories/kcal) |
| Fiber | 1.5 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4.62g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.62g |
| Saturated Fat | 6.92g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 49.96389891696751% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 6.9g |
| Score | 13 |
| Sodium | 77mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 77mg |
| Sugars | 23.08g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ice Cream (Similarity score: 4.88)
- Farr Better Farr Better, Frozen Custard, Coffee Almond Fudge (Similarity score: 9.60)
- Ice Cream (Similarity score: 9.82)
- Coyote Tracks Vanilla Ice Cream With Thick Fudge Swirl And Mini Peanut Butter Cups, Vanilla (Similarity score: 10.20)
- Sweet Butter Cream Ice Cream With Sponge Cake Pieces And A Frosting Swirl (Similarity score: 10.51)
- Homemade, United Dairy Farmers Our Dutch Process Signature Recipe Chocolate Ice Cream Blended With Clusters Of Roasted Almonds (Similarity score: 10.62)
- Promocash, Carrefour Le Dôme Glacé Vanille, Caramel Au Sel De Guérande & Coeur Au Caramel (Similarity score: 12.03)
- Carrefour Le Dôme Glacé Vanille, Caramel Au Sel De Guérande & Coeur Au Caramel (Similarity score: 12.03)
- Classic Vanilla Ice Cream With Chewy Brownie Pieces, Swirled With Denali Moose Tracks Fudge, Brownie Moose Tracks, Vanilla (Similarity score: 12.50)
- Ben & Jerry's, Unilever Boston Cream Pie Ice Cream With Yellow Cake Pieces, Fudge Flakes & Swirls Of Pastry Cream (Similarity score: 12.66)
- Homemade, United Dairy Farmers United Dairy Farmers Chocolate Chip Cookie Dough (Similarity score: 13.11)
- Twix, Light Ice Cream, Peanut Butter (Similarity score: 13.23)
- Denali, Creamery Select, Premium Vanilla Ice Cream With Peanut Butter Cups And Famous Moose Tracks Fudge (Similarity score: 13.29)
- Ty Skorn Creme Glacee Chocolat Nougatine Coulis Caramel Au Beurre Salé (Similarity score: 13.75)
- Gelatelli Crunchy Almond (Similarity score: 13.79)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- E412
- E410
- E407
- Cream
- Sugar
- Fudge Swirl
- Peanut Butter Swirl
- Peanut Butter Cups
- Corn Syrup
- Butterfinger Pieces
- Whey
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)