Tropézienne
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1163kj (278 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1163kj (278 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.7g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.7g |
| Saturated Fat | 6.3g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 58.33333333333333% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 58.3% |
| Saturated Fat Value | 6.3g |
| Score | 13 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 20.3g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Tropézienne (Similarity score: 0.30)
- Pierre's Signature Vanilla Ice Cream (Similarity score: 11.18)
- Häagen Dazs Haagen Dazs Secret Sensation Chocolate Fondant Pint (Similarity score: 12.17)
- Bracia Koral,lody Jak Dawniej Lody Śmietankowe Z Ciasteczkami (Similarity score: 12.52)
- Coop Cornets Glacés Stracciatella (Similarity score: 13.40)
- Western Family, Western Family Foods Inc Creamery Select Premium Ice Cream (Similarity score: 13.67)
- Mint Moose Tracks Premium Ice Cream, Mint Moose Tracks (Similarity score: 14.74)
- Nestle, Toll House, Ice Cream, Chocolate Peanut Butter Cup (Similarity score: 14.86)
- Movenpick Cookie Dough (Similarity score: 15.07)
- Cheesecake & Dessert Co Cheesecake & Dessert Co , Double Chocolate Cake (Similarity score: 15.11)
- Gü Fraise Framboise (Similarity score: 15.12)
- Sapori D'italia Tiramisu (Similarity score: 15.50)
- Country Dairy Premium Ice Cream (Similarity score: 15.71)
- Ice Cream (Similarity score: 15.91)
- Grand Ice Cream (Similarity score: 16.13)