Cheesecake & Dessert Co. Cheesecake & Dessert Co., Double Chocolate Cake
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1167kj (279 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1167kj (279 calories/kcal) |
| Fiber | 1.8 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.64g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.64g |
| Saturated Fat | 10.91g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 57.1503404924044% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 57.2% |
| Saturated Fat Value | 10.9g |
| Score | 16 |
| Sodium | 73mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 73mg |
| Sugars | 19.09g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Gü Fraise Framboise (Similarity score: 8.18)
- Country Dairy Premium Ice Cream (Similarity score: 9.01)
- Tiramisu (Similarity score: 10.83)
- Gelatelli Confiture De Lait (Similarity score: 11.85)
- Mint Chocolate Dip With Fresh Cream Pops (Similarity score: 13.43)
- Vanilla Mint Chocolate & Cream Fruit & Cream Bars (Similarity score: 13.99)
- Movenpick Cookie Dough (Similarity score: 14.24)
- Tarte Citron Meringuée (Similarity score: 14.99)
- Tarte Au Citron (Similarity score: 14.99)
- Tropézienne (Similarity score: 15.10)
- Tropézienne (Similarity score: 15.11)
- Häagen Dazs Haagen Dazs Secret Sensation Chocolate Fondant Pint (Similarity score: 15.63)
- Coop Cornets Glacés Stracciatella (Similarity score: 16.15)
- Carrefour Tiramisu (Similarity score: 16.21)
- Gildo Rachelli Tiramisu (Similarity score: 16.21)
Ingredients List
- Cane Sugar
- Corn Starch
- E500ii
- Baking Powder
- Pure Vanilla
- Salt
- Buttermilk
- Flour
- Expeller Pressed Canola Oil
- Egg
- Pure Cocoa
- Semi Sweet Chocolate
- Whipping Cream
- Unsalted Butter
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)