VANILLE GOUSSE DE MADAGASCAR
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 832kj (199 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 832kj (199 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 4.4g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.4g |
| Saturated Fat | 5.6g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 50.90909090909091% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50.9% |
| Saturated Fat Value | 5.6g |
| Score | 8 |
| Sodium | 48mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 48mg |
| Sugars | 18g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 18g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Carrefour,carrefour Sélection Pot De Crème (Similarity score: 7.88)
- Gourmet Ice Cream Sandwich (Similarity score: 9.33)
- Fazer Yosa Frozen Oats Vanilla (Similarity score: 10.58)
- Friendly's Premium Ice Cream Rich & Creamy Strawberry (Similarity score: 11.71)
- Fresh & Easy Gelato (Similarity score: 12.81)
- Ice Cream (Similarity score: 13.26)
- Casino La Fabuleuse Crème Glacée Pistache Fleur D'oranger Eclats De Pistaches Caramélisées (Similarity score: 14.31)
- Fudge Swirl Ice Cream (Similarity score: 15.24)
- Picard Super Creamy Tour Banana Choco Choc (Similarity score: 15.48)
- Half & Half Milk, Caramel (Similarity score: 15.59)
- 365 Everyday Value, Whole Foods Market Inc Ice Cream (Similarity score: 15.89)
- Ice Cream (Similarity score: 16.03)
- Glace Au Lait (Similarity score: 16.59)
- Milsa,novandie Dessert Au Café, Avec Brisures De Crêpes Dentelle (Similarity score: 16.62)
- Terres Bleues Crème Glacée Rhum Raisins (Similarity score: 16.88)
Ingredients List
- Whole Milk
- Cream
- Sugar
- Egg Yolk
- Skimmed Milk Powder
- Dehydrated Glucose Syrup
- Invert Sugar
- Vanilla Pod
- Stabiliser
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)