365 Everyday Value, Whole Foods Market Inc. Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 837kj (201 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 837kj (201 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.62g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.62g |
| Saturated Fat | 6.15g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 57.10306406685237% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 57.1% |
| Saturated Fat Value | 6.2g |
| Score | 12 |
| Sodium | 54mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 54mg |
| Sugars | 21.54g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.54g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ice Cream (Similarity score: 2.40)
- O Organics Organic Ice Cream (Similarity score: 2.79)
- 365 Everyday Value, Whole Foods Market Inc Organic Ice Cream (Similarity score: 2.79)
- Fresh & Easy Gelato (Similarity score: 4.44)
- Fudge Swirl Ice Cream (Similarity score: 4.97)
- Fresh & Easy Ice Cream, Gelato, Coconut Fudge (Similarity score: 5.09)
- Archer Farms, Target Stores Gelato (Similarity score: 6.43)
- Half & Half Milk, Caramel (Similarity score: 6.73)
- Friendly's Premium Ice Cream Rich & Creamy Strawberry (Similarity score: 7.59)
- Iga Inc Ice Cream (Similarity score: 8.71)
- Meijer Inc Ice Cream (Similarity score: 8.88)
- Vanille Glace (Similarity score: 9.30)
- Vanilla Malt Marvel Captain America Chocolate Cake Ice Cream, Vanilla Malt (Similarity score: 10.18)
- Carrefour,carrefour Sélection Pot De Crème (Similarity score: 10.74)
- Talenti Gelato (Similarity score: 10.80)
Ingredients List
- Pasteurised Milk
- Pasteurized Cream
- Condensed Skimmed Milk
- Cane Sugar
- Vanilla Extract
- E410
- E412
- E160b
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)