Fresh & Easy Gelato
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 837kj (201 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 837kj (201 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.21g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.21g |
| Saturated Fat | 6.32g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 54.57685664939551% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 54.6% |
| Saturated Fat Value | 6.3g |
| Score | 12 |
| Sodium | 53mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 53mg |
| Sugars | 20g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- 365 Everyday Value, Whole Foods Market Inc Ice Cream (Similarity score: 4.44)
- Fudge Swirl Ice Cream (Similarity score: 4.79)
- Ice Cream (Similarity score: 4.79)
- Friendly's Premium Ice Cream Rich & Creamy Strawberry (Similarity score: 5.74)
- O Organics Organic Ice Cream (Similarity score: 6.09)
- 365 Everyday Value, Whole Foods Market Inc Organic Ice Cream (Similarity score: 6.09)
- Half & Half Milk, Caramel (Similarity score: 7.64)
- Carrefour,carrefour Sélection Pot De Crème (Similarity score: 8.14)
- Fresh & Easy Ice Cream, Gelato, Coconut Fudge (Similarity score: 8.48)
- Archer Farms, Target Stores Gelato (Similarity score: 9.95)
- Ice Cream (Similarity score: 10.69)
- Fazer Yosa Frozen Oats Vanilla (Similarity score: 11.12)
- Vanilla Malt Marvel Captain America Chocolate Cake Ice Cream, Vanilla Malt (Similarity score: 11.61)
- Gourmet Ice Cream Sandwich (Similarity score: 11.78)
- Iga Inc Ice Cream (Similarity score: 11.91)
Ingredients List
- Whole Milk
- E407
- E412
- Soya Lecithin
- E410
- Cream
- Sugar
- Skimmed Milk Powder
- Coffee
- Vegetable Oil
- Cocoa
- Natural Flavouring
- E471
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)