2 No St Creamery Premium Ice Cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1163kj (278 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1163kj (278 calories/kcal) |
| Fiber | 1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 5.15g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.15g |
| Saturated Fat | 8.25g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 47.062179121505984% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 47.1% |
| Saturated Fat Value | 8.3g |
| Score | 15 |
| Sodium | 67mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 67mg |
| Sugars | 23.71g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.71g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Oberweis Dairy Inc Oberweis, Super Premium Ice Cream, Egg Nog (Similarity score: 11.59)
- Edeka Cookies Vanille (Similarity score: 11.78)
- Gelatelli Confiture De Lait (Similarity score: 13.75)
- Chocolate Ice Cream (Similarity score: 15.07)
- Simplement Bon Et Bio Tiramisu (Similarity score: 15.59)
- Gü Fraise Framboise (Similarity score: 15.64)
- Grand Ice Cream (Similarity score: 16.03)
- Play That Chunky Music White Cow Chocolate & Vanilla Ice Creams With Chocolate Chip Cookie Dough And Brownie Chunks (Similarity score: 16.25)
- Urban Burnt Caramel Ice Cream With Almonds, Fudge Flakes & Bourbon Caramel Swirls, Urban Bourbon (Similarity score: 16.29)
- Nestle, Toll House, Ice Cream, Chocolate Peanut Butter Cup (Similarity score: 16.48)
- Denali, Premium Chocolate Ice Cream With Moose Tracks Fudge, Extreme Moose Tracks (Similarity score: 16.94)
- Migros Ice Sandwich (Similarity score: 17.18)
- Delhaize Bio,delhaize Tiramisu (Similarity score: 17.22)
- Movenpick Cookie Dough (Similarity score: 18.00)
- Gildo Rachelli Tiramisu (Similarity score: 18.34)
Ingredients List
- Cream
- E407
- Milk
- Skimmed Milk
- Hazelnut Fudge Swirl
- Sugar
- Ground Almonds
- Egg Yolk
- E410
- E412
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)