365 Everyday Value Pumpkin pie ice cream sandwiches, pumpkin pie
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1075kj (257 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1075kj (257 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.29g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.29g |
| Saturated Fat | 6.43g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 64.3% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.3% |
| Saturated Fat Value | 6.4g |
| Score | 14 |
| Sodium | 79mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 79mg |
| Sugars | 25.71g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25.71g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Grandessa Cookie Dough Ice Cream (Similarity score: 5.47)
- Cookie Dough With M&m's Premium Ice Cream (Similarity score: 6.69)
- Tarte Aux Framboises (Similarity score: 7.57)
- U Bûche Glacée Façon Cheesecake Mangue Passion Saveurs (Similarity score: 8.48)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 8.93)
- Intermarche,adelie Adelie 2 Tartelette Tatin (Similarity score: 9.40)
- Picard Super Creamy Tour Vanilla Choco Cookie Dough (Similarity score: 10.10)
- Yarnells Premium Ice Cream (Similarity score: 10.38)
- Pasquier Tarte Pomme Rhubarbe (Similarity score: 10.78)
- Ben & Jerry's Ben & Jerry's Glace Pot Mini Son Of A Wich Cookie Dough (Similarity score: 10.81)
- Tillamook Creamy Ice Cream (Similarity score: 10.84)
- Sasquatch Tracks Loaded With Peanut Butter Cups Ice Cream, Sasquatch Tracks (Similarity score: 11.71)
- Authentic Italian Gelato Pops (Similarity score: 12.20)
- Edeka Choco Crumble (Similarity score: 12.30)
- Tillamook Ice Cream (Similarity score: 12.55)
Ingredients List
- Pumpkin Ice Cream
- Ginger
- E410
- E412
- Salt
- Clove
- Vanilla Wafers
- Cane Sugar
- Palm Oil
- Vanilla Extract
- Soya Lecithin
- Pasteurized Cream
- Salt
- E500ii
- Cane Sugar
- Sugared Egg Yolk
- Pumpkin
- E160b
- Natural Flavouring
- Cinnamon
- Nutmeg
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)