Yarnells Premium Ice Cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1075kj (257 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1075kj (257 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.05g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.05g |
| Saturated Fat | 8.11g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 66.69407894736842% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 8.1g |
| Score | 15 |
| Sodium | 74mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 74mg |
| Sugars | 21.62g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.62g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ben & Jerry's Ben & Jerry's Glace Pot Mini Son Of A Wich Cookie Dough (Similarity score: 5.82)
- Pasquier Tarte Pomme Rhubarbe (Similarity score: 6.80)
- U Bûche Glacée Façon Cheesecake Mangue Passion Saveurs (Similarity score: 7.70)
- Welsh Farms Welsh Farms, Super Premium Ice Cream, Awesome Vanilla (Similarity score: 8.02)
- Peanuts Rich Products Corp , Peanuts Premium Ice Cream Cake (Similarity score: 8.82)
- Ben & Jerry's Karamel Sutra Core (Similarity score: 9.64)
- Ashby's Sterling Ice Cream (Similarity score: 10.12)
- 365 Everyday Value Pumpkin Pie Ice Cream Sandwiches, Pumpkin Pie (Similarity score: 10.38)
- Edeka Choco Crumble (Similarity score: 10.43)
- Grandessa Cookie Dough Ice Cream (Similarity score: 10.58)
- Ice Cream (Similarity score: 10.81)
- Tillamook Creamy Ice Cream (Similarity score: 11.07)
- Cookie Dough With M&m's Premium Ice Cream (Similarity score: 11.11)
- Milka Crispy Chocolate (Similarity score: 11.52)
- Casino Casino Vanille Pécan (Similarity score: 12.36)
Ingredients List
- Milk
- Chocolate Flavored Chips
- Egg
- Skimmed Milk Powder
- Corn Starch
- Natural And Artificial Flavouring
- E500ii
- Baking Powder
- And Salt
- Corn Syrup
- Sugared Egg Yolk
- Milk Solids
- Chocolate Flakes
- Stabiliser
- Stabiliser
- Natural And Artificial Flavouring
- Cream
- Sucrose
- Cookie Dough
- Wheat Flour
- Brown Sugar
- Margarine
- Sugar
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)