Fresh & Easy Ice cream, gelato, coconut fudge
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 837kj (201 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 837kj (201 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.16g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.16g |
| Saturated Fat | 6.32g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 60.01899335232669% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60% |
| Saturated Fat Value | 6.3g |
| Score | 12 |
| Sodium | 53mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 53mg |
| Sugars | 22.11g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 22.11g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Archer Farms, Target Stores Gelato (Similarity score: 4.09)
- Ice Cream (Similarity score: 4.54)
- 365 Everyday Value, Whole Foods Market Inc Ice Cream (Similarity score: 5.09)
- Iga Inc Ice Cream (Similarity score: 5.25)
- 365 Everyday Value, Whole Foods Market Inc Organic Ice Cream (Similarity score: 5.49)
- O Organics Organic Ice Cream (Similarity score: 5.49)
- Half & Half Milk, Caramel (Similarity score: 6.51)
- Meijer Inc Ice Cream (Similarity score: 6.57)
- Fudge Swirl Ice Cream (Similarity score: 6.83)
- Shur Fine, Western Family Foods Inc Creamery Select Premium Ice Cream, Homestyle Chocolate, Homestyle Chocolate (Similarity score: 6.95)
- Delhaize America Inc Ice Cream (Similarity score: 6.95)
- Food Town Stores Inc Ice Cream (Similarity score: 6.95)
- Double Dutch Chocolate With Real Organic Cocoa Ice Cream, Double Dutch Chocolate (Similarity score: 7.50)
- Talenti Gelato (Similarity score: 7.65)
- Western Family Foods Inc Ice Cream (Similarity score: 8.17)
Ingredients List
- Whole Milk
- E330
- Fudge
- E471
- E407
- E412
- E410
- Cream
- Sugar
- Glucose Syrup
- Coconut Flour
- Water
- Natural Flavouring
- Corn Starch
- Skimmed Milk Powder
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)