365 Everyday Value, Whole Foods Market Inc. Mint chocolate chip ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 983kj (235 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 983kj (235 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.41g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.41g |
| Saturated Fat | 8.82g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 66.61631419939577% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.6% |
| Saturated Fat Value | 8.8g |
| Score | 15 |
| Sodium | 51mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 51mg |
| Sugars | 23.53g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.53g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Vanilla & Chocolate Gelato, Vanilla & Chocolate (Similarity score: 7.47)
- Jack’s Ice Cream Cookie Dough (Similarity score: 7.80)
- Sea Salted Caramel Organic Ice Cream, Sea Salted Caramel (Similarity score: 7.82)
- Three Twins Ice Cream Three Twins Ice Cream, Organic Ice Cream, Sea Salted Caramel (Similarity score: 7.82)
- Bavarois Framboise Décongelé (Similarity score: 8.09)
- Chocolate Covered Strawberry Ice Cream With Strawberries & Chocolate Flavored Chips, Chocolate, Strawberry (Similarity score: 8.93)
- Organic Milk Coffee Ice Cream, Milk Coffee (Similarity score: 9.48)
- Ben & Jerry's Cookie Dough (Similarity score: 9.51)
- Black Raspberry Ice Cream With Blackberry Swirls & Chocolate Flavored Flakes, Midnight Black Raspberry (Similarity score: 9.55)
- Mint Confetti Organic Ice Cream With Dark Chocolate Flecks, Mint Confetti (Similarity score: 9.58)
- Talenti Layers Black Raspberry Vanilla Gelato (Similarity score: 10.29)
- En Cuisine Creme Glacee Chocolat Blanc (Similarity score: 10.32)
- Double Rainbow Gourmet Ice Creams Inc Double Rainbow, Custard, Chocolate & Vanilla Malt (Similarity score: 10.91)
- Ciao Bella Ciao Bella, Gelato, Bourbon Caramel Chocolate (Similarity score: 11.37)
- Despar, Spar Tiramisù Premium (Similarity score: 11.38)
Ingredients List
- Pasteurised Milk
- Pasteurized Cream
- Cane Sugar
- Condensed Pasteurized Skim Milk
- Chocolate Pieces
- Natural Buttermint Flavor
- E410
- E412
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)