Jack’s Ice-Cream Cookie dough
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 978kj (234 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 978kj (234 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3g |
| Saturated Fat | 8.9g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 67.93893129770993% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 67.9% |
| Saturated Fat Value | 8.9g |
| Score | 15 |
| Sodium | 52.00000000000001mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 52mg |
| Sugars | 23.1g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Chocolate Covered Strawberry Ice Cream With Strawberries & Chocolate Flavored Chips, Chocolate, Strawberry (Similarity score: 5.34)
- Half & Half Sweet Cream (Similarity score: 7.22)
- L'angélys Crème Glacée Chocolat Blanc (Similarity score: 7.65)
- 365 Everyday Value, Whole Foods Market Inc Mint Chocolate Chip Ice Cream (Similarity score: 7.80)
- Häagen Dazs Ice Cream (Similarity score: 9.89)
- Häagen Dazs Haagen Dazs Sunshine Fruits Collection (Similarity score: 10.21)
- Vanilla Bean Super Premium Ice Cream, Vanilla Bean (Similarity score: 10.32)
- Haagen Dazs Strawberry Ice Cream (Similarity score: 10.57)
- Vanilla & Chocolate Gelato, Vanilla & Chocolate (Similarity score: 10.70)
- Bontà Divina Tiramisu (Similarity score: 10.71)
- Chocolate Marshmallow Swirl Fluffy Marshmallow Swirls Dancing Through Rich Chocolate Ice Cream, Chocolate Marshmallow Swirl (Similarity score: 11.15)
- Sea Salted Caramel Organic Ice Cream, Sea Salted Caramel (Similarity score: 11.25)
- Three Twins Ice Cream Three Twins Ice Cream, Organic Ice Cream, Sea Salted Caramel (Similarity score: 11.25)
- Black Raspberry Ice Cream With Blackberry Swirls & Chocolate Flavored Flakes, Midnight Black Raspberry (Similarity score: 11.57)
- Despar, Spar Tiramisù Premium (Similarity score: 12.15)
Ingredients List
- Salt
- Natural Flavouring
- Wheat Flour
- Sugar
- Sweet Cream Butter
- Cane Sugar
- Water
- Chocolate Pieces
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)