Three Twins Ice Cream Three twins ice cream, organic ice cream, sea salted caramel
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 983kj (235 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 983kj (235 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.5300000000000002g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.53g |
| Saturated Fat | 9.41g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 66.643059490085% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.6% |
| Saturated Fat Value | 9.4g |
| Score | 15 |
| Sodium | 47mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 47mg |
| Sugars | 20g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Sea Salted Caramel Organic Ice Cream, Sea Salted Caramel (Similarity score: 0.00)
- London Diary Berries N Cream Ice Cream (Similarity score: 7.05)
- 365 Everyday Value, Whole Foods Market Inc Mint Chocolate Chip Ice Cream (Similarity score: 7.82)
- Thiriet Crème Glacée (Similarity score: 7.93)
- Mint Confetti Organic Ice Cream With Dark Chocolate Flecks, Mint Confetti (Similarity score: 8.00)
- Ben & Jerry's Cookie Dough (Similarity score: 9.00)
- Marletto, Kilargo Lody Kawowe (Similarity score: 9.11)
- Ben & Jerry's, Unilever Ben & Jerry's, Ice Cream, Cherry Garcia (Similarity score: 9.39)
- Bavarois Framboise Décongelé (Similarity score: 9.87)
- Ciao Bella Ciao Bella, Gelato, Bourbon Caramel Chocolate (Similarity score: 10.04)
- Organic Milk Coffee Ice Cream, Milk Coffee (Similarity score: 11.18)
- Jack’s Ice Cream Cookie Dough (Similarity score: 11.25)
- Snoqualmie Gourmet Ice Cream Snoqualmie, All Natural Custard, Blueberry Cardamom Crisp (Similarity score: 11.84)
- Sea Salted Caramel Organic Ice Cream, Sea Salted Caramel (Similarity score: 12.25)
- Choc Choc Who's There? Strawberry Ice Cream With Strawberries And Chocolate Flavored Chips (Similarity score: 12.31)
Ingredients List
- Milk
- Cream
- Evaporated Cane Juice
- E150
- Egg Yolk
- Skimmed Milk
- Vanilla Extract
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)