Alipende Helado sabor a nata con sirope de nueces
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1033kj (247 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1033kj (247 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.2g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.2g |
| Saturated Fat | 5.7g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 47.10743801652893% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 47.1% |
| Saturated Fat Value | 5.7g |
| Score | 14 |
| Sodium | 52.00000000000001mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 52mg |
| Sugars | 30.9g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 30.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Unide Helado De Nata Con Nueces (Similarity score: 0.99)
- Little Moons Italian Hazelnut Mochi Ice Cream (Similarity score: 9.10)
- La Ibense Bornay Helado Vanilla Macadamia (Similarity score: 11.12)
- Lemon Meringue Pie (Similarity score: 12.79)
- G7 Gelato Croccantino Al Cioccolato (Similarity score: 13.32)
- G7 Croccantino Al Cioccolato (Similarity score: 13.32)
- Three Twins Ice Cream Chocolate Malt Organic Ice Cream, Chocolate Malt (Similarity score: 14.55)
- U Dômes Glace Meringue Vanille (Similarity score: 16.49)
- Primia, Percorsi Di Gusto Percorsi Di Gusto Gelato Alla Nocciola (Similarity score: 17.85)
- Picard Omelette Norvégienne (Similarity score: 19.40)
- Picard Omelette Norvégienne Glacée (Similarity score: 19.47)
- Ciao Bella Ciao Bella, Gelato, Alba Hazelnut Caffe (Similarity score: 19.56)
- Ice Cream (Similarity score: 19.76)
- Homemade, United Dairy Farmers Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 19.83)
- United Dairy Farmers Rich Black Raspberry Ice Cream Swirled With Generous Amounts Of Our Signature Homemade Chocolate Chips (Similarity score: 19.83)