Little Moons Italian hazelnut Mochi ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1033kj (247 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1033kj (247 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.2g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.2g |
| Saturated Fat | 4.4g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 45.36082474226804% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 45.4% |
| Saturated Fat Value | 4.4g |
| Score | 12 |
| Sodium | 56.00000000000001mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 56mg |
| Sugars | 27g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 27g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Alipende Helado Sabor A Nata Con Sirope De Nueces (Similarity score: 9.10)
- Unide Helado De Nata Con Nueces (Similarity score: 9.15)
- La Ibense Bornay Helado Vanilla Macadamia (Similarity score: 14.14)
- Rocky Road Premium Ice Cream, Rocky Road (Similarity score: 14.86)
- Three Twins Ice Cream Chocolate Malt Organic Ice Cream, Chocolate Malt (Similarity score: 15.77)
- Lemon Meringue Pie (Similarity score: 16.01)
- Carrefour Dessert Glacé Bûche Vanille Caramel (Similarity score: 16.17)
- G7 Gelato Croccantino Al Cioccolato (Similarity score: 17.48)
- G7 Croccantino Al Cioccolato (Similarity score: 17.48)
- Picard Omelette Norvégienne (Similarity score: 17.77)
- Picard Omelette Norvégienne Glacée (Similarity score: 18.03)
- Ciao Bella Ciao Bella, Gelato, Alba Hazelnut Caffe (Similarity score: 18.95)
- Glaces De Lyon Desserts Glacés Individuels Au Nougat (Similarity score: 19.23)
- Picard 2 Mini Pots Glace Façon Crème Brûlée, Boîte De 200 Millilitres (Similarity score: 19.34)
- Peanut Butter (Similarity score: 19.47)