La Ibense Bornay Helado vanilla macadamia
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1033kj (247 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1033kj (247 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 5 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 1.7g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 1.7g |
| Saturated Fat | 4.8g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 43.63636363636363% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 43.6% |
| Saturated Fat Value | 4.8g |
| Score | 13 |
| Sodium | 48mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 48mg |
| Sugars | 29g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 29g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Alipende Helado Sabor A Nata Con Sirope De Nueces (Similarity score: 11.12)
- Unide Helado De Nata Con Nueces (Similarity score: 11.16)
- Little Moons Italian Hazelnut Mochi Ice Cream (Similarity score: 14.14)
- U, U Saveurs Bûche Glacée Saveur Vanille, Noisette, Confiture De Lait (Similarity score: 15.53)
- Veganz Štrůdlová Rolka Jablko Skořice (Similarity score: 16.59)
- G7 Gelato Croccantino Al Cioccolato (Similarity score: 17.17)
- G7 Croccantino Al Cioccolato (Similarity score: 17.17)
- Creme D'or Les Trois Noix (Similarity score: 18.12)
- Ciao Bella Ciao Bella, Gelato, Alba Hazelnut Caffe (Similarity score: 19.82)
- Glace De La Ferme Glace À La Pistache (Similarity score: 20.16)
- Lemon Meringue Pie (Similarity score: 20.61)
- Three Twins Ice Cream Chocolate Malt Organic Ice Cream, Chocolate Malt (Similarity score: 20.75)
- Grandessa Mucci Selektion Premium Walnuss (Similarity score: 21.17)
- U Dômes Glace Meringue Vanille (Similarity score: 21.49)
- Peanut Butter (Similarity score: 21.95)
Ingredients List
- Coconut Milk Powder
- Sugar
- Olive Oil
- Dextrose
- Corn Starch
- Emulsifier
- Stabiliser
- Vanilla Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)