Alipende Sandwich leche con galleta de cacao
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1293kj (310 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1293kj (310 calories/kcal) |
| Fiber | 1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 5.5g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.5g |
| Saturated Fat | 5.8g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 55.23809523809524% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 55.2% |
| Saturated Fat Value | 5.8g |
| Score | 13 |
| Sodium | 92mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 92mg |
| Sugars | 25g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Trader Joe's Ny Rodeo Cookies (Similarity score: 2.24)
- La Sirena Helado Cookies (Similarity score: 4.19)
- Frozen Dairy Dessert Cones (Similarity score: 9.46)
- Officina Del Dolce Dessert Alla Ricotta Nocciola E Cioccolato (Similarity score: 13.61)
- Tarte Normande (Similarity score: 13.73)
- Triple Chocolate Ultra Premium Ice Cream With Fudge Swirl And Chocolaty Chips (Similarity score: 15.89)
- Favorina Panettone Gluten Free (Similarity score: 16.95)
- Poppies Double Chocolate Mini Eclairs (Similarity score: 17.38)
- Simply Enjoy Simply Enjoy, Dark Chocolate Topped Mini Eclairs Cocoa Custard Cream Filled Pastry (Similarity score: 17.38)
- U Saveurs, U Entremet Au Citron De Sicile (Similarity score: 18.71)
- Lotus Helado Lotus (Similarity score: 18.74)
- Birthday Cake Ice Cream Sammie Rainbow Sprinkle Cake Cookie + Cupcake Frosting Ice Cream, Birthday Cake (Similarity score: 19.68)
- Chocolate Chip Tahitian Vanilla Bean Ice Cream Sandwich (Similarity score: 19.68)
- Michel Et Augustin L'incroyable Mousse Au Chocolat Au Lait (Similarity score: 19.75)
- Tarte Normande Aux Pommes (Similarity score: 20.24)