Tarte normande
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1297kj (310 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1297kj (310 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.7g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.7g |
| Saturated Fat | 9.5g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 59.375% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 59.4% |
| Saturated Fat Value | 9.5g |
| Score | 17 |
| Sodium | 88mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 88mg |
| Sugars | 23g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Sam's Choice Mint Bark Moose Tracks Ice Cream (Similarity score: 12.92)
- Poppies Double Chocolate Mini Eclairs (Similarity score: 13.31)
- Simply Enjoy Simply Enjoy, Dark Chocolate Topped Mini Eclairs Cocoa Custard Cream Filled Pastry (Similarity score: 13.31)
- Trader Joe's Ny Rodeo Cookies (Similarity score: 13.33)
- Alipende Sandwich Leche Con Galleta De Cacao (Similarity score: 13.73)
- Drumstick Vanilla Ice Cream Cone (Similarity score: 13.79)
- Tarte Normande Aux Pommes (Similarity score: 14.39)
- Pasquier La Tarte Normande (Similarity score: 14.39)
- Triple Chocolate Ultra Premium Ice Cream With Fudge Swirl And Chocolaty Chips (Similarity score: 14.42)
- High Road Mr Butterpants Chocolate Ice Cream (Similarity score: 14.50)
- Leclerc Bavarois Fruits Rouges (Similarity score: 14.72)
- La Sirena Helado Cookies (Similarity score: 15.23)
- Nestle Extrême Mini Cookies Pécan (Similarity score: 15.32)
- Michel Et Augustin L'incroyable Mousse Au 2 Chocolats Et Au Café (Similarity score: 15.76)
- Frozen Dairy Dessert Cones (Similarity score: 16.14)