Frozen dairy dessert cones
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1293kj (310 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1293kj (310 calories/kcal) |
| Fiber | 2.1 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 4.26g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.26g |
| Saturated Fat | 8.51g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 53.320802005012524% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 53.3% |
| Saturated Fat Value | 8.5g |
| Score | 15 |
| Sodium | 96mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 96mg |
| Sugars | 23.4g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Alipende Sandwich Leche Con Galleta De Cacao (Similarity score: 9.46)
- La Sirena Helado Cookies (Similarity score: 9.61)
- Trader Joe's Ny Rodeo Cookies (Similarity score: 9.95)
- Lotus Helado Lotus (Similarity score: 12.77)
- Poppies Double Chocolate Mini Eclairs (Similarity score: 13.88)
- Simply Enjoy Simply Enjoy, Dark Chocolate Topped Mini Eclairs Cocoa Custard Cream Filled Pastry (Similarity score: 13.88)
- U Saveurs, U Entremet Au Citron De Sicile (Similarity score: 15.13)
- Michel Et Augustin L'incroyable Mousse Au Chocolat Au Lait (Similarity score: 15.61)
- Ben & Jerry's Ben & Jerry's Glace Pot Topped Love Is (Similarity score: 15.92)
- Tarte Normande (Similarity score: 16.14)
- Officina Del Dolce Dessert Alla Ricotta Nocciola E Cioccolato (Similarity score: 16.23)
- Miiro Vegan Ice Cream Lollies Peanut Butter 3 X (Similarity score: 17.19)
- Chocolate Chip Tahitian Vanilla Bean Ice Cream Sandwich (Similarity score: 17.51)
- Birthday Cake Ice Cream Sammie Rainbow Sprinkle Cake Cookie + Cupcake Frosting Ice Cream, Birthday Cake (Similarity score: 17.51)
- Coffee (Similarity score: 17.81)
Ingredients List
- Dairy Product Solids
- Tapioca Maltodextrin
- Propylene Glycol Monostearate
- Cellulose Gel
- E412
- Natural Flavouring
- Monoglycerides
- E410
- E466
- E160b
- Salt
- Skimmed Milk
- Cone
- Peanut
- Sugar
- Cream
- Cone Coating
- Chocolatey Coating
- Corn Syrup
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)