Almond & cheese snack pack
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1050kj (251 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1050kj (251 calories/kcal) |
| Fiber | 3.5 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 25 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 25 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 8 |
| Proteins | 10.59g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 10.59g |
| Saturated Fat | 5.1g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 27.672273467173085% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 27.7% |
| Saturated Fat Value | 5.1g |
| Score | 2 |
| Sodium | 145mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 145mg |
| Sugars | 7.84g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 7.84g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Blueberry Pie (Similarity score: 31.85)
- Tartefrais Tarte Aux Cerises (Similarity score: 32.50)
- Ailes De Poulet Panées Épicé (Similarity score: 40.29)
- Larosa's Jumbo Meat Ravioli (Similarity score: 41.51)
- El Cazo Méxicano Flautas De Res (Similarity score: 41.84)
- Viaggiator Goloso, Il Viaggiator Goloso Pesto (Similarity score: 43.05)
- Andalos Pain Pita Blanc (Similarity score: 43.13)
- Collet Macaronie Aux Boulettes De Boeuf Sauce Tomate (Similarity score: 43.55)
- Kingmade Premium Beef Jerky (Similarity score: 43.57)
- Maki Poulet (Similarity score: 43.58)
- A Churrusquiña Sardinas En Aceite De Oliva (Similarity score: 43.85)
- A Churrusquiña Sardinillas En Aceite De Oliva (Similarity score: 43.85)
- Laitilan Leipä Gluteeniton Omenapiirakka (Similarity score: 43.86)
- Crownfield Ovesná Kaše Jahoda (Similarity score: 43.89)
- Picard 6 Pancakes Noisette Chocolat (Similarity score: 44.89)
Ingredients List
- Apple
- Cheddar
- Almond
- Grape
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)