El Cazo Méxicano Flautas de Res
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1050kj (251 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1050kj (251 calories/kcal) |
| Fiber | 2 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 7 |
| Proteins | 10g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 10g |
| Saturated Fat | 2g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 21.436227224008576% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 21.4% |
| Saturated Fat Value | 2g |
| Score | -2 |
| Sodium | 156mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 156mg |
| Sugars | 1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Andalos Pain Pita Blanc (Similarity score: 7.26)
- Pc Thins Whole Grain Round White Buns (Similarity score: 12.61)
- Whole Grain Cheese Ravioli (Similarity score: 12.93)
- Maki Poulet (Similarity score: 13.76)
- Demi Baguettes Demi Complet Pré Cuit (Similarity score: 15.13)
- Collet Macaronie Aux Boulettes De Boeuf Sauce Tomate (Similarity score: 15.90)
- Multigrain Sandwich Sliced (Similarity score: 16.01)
- Bread Mix Multigrain Soy & Linseed (Similarity score: 16.45)
- Bread Sinclair Gluten Free Bread (Similarity score: 17.23)
- Ailes De Poulet Panées Épicé (Similarity score: 18.69)
- Amy's, Amy's Kitchen Inc Roasted Vegetable Pizza, Roasted Vegetable (Similarity score: 20.81)
- Crownfield Ovesná Kaše Jahoda (Similarity score: 21.40)
- Rillettes De Dorade À La Créole (Similarity score: 21.50)
- Taboule (Similarity score: 21.56)
- Larosa's Jumbo Meat Ravioli (Similarity score: 21.76)
Ingredients List
- Omelette
- Water
- Soya Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)