Tartefrais Tarte aux Cerises
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1068kj (256 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1068kj (256 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 23 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 23 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 4.1g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.1g |
| Saturated Fat | 3.2g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 26.666666666666668% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 26.7% |
| Saturated Fat Value | 3.2g |
| Score | 8 |
| Sodium | 139.99999999999997mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 140mg |
| Sugars | 16g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 16g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Almond & Cheese Snack Pack (Similarity score: 32.50)
- 2 Éclairs Au Chocolat (Similarity score: 35.08)
- Tarte Aux Poires (Similarity score: 36.10)
- Tarte Aux Poires (Similarity score: 36.10)
- Tarte Au Poires (Similarity score: 36.10)
- Strawberry Shortcake Bar (Similarity score: 36.68)
- Picard 6 Pancakes Noisette Chocolat (Similarity score: 38.40)
- Blueberry Pie (Similarity score: 38.89)
- Chocolate Salty Caramel Non Dairy Frozen Dessert, Chocolate Salty Caramel (Similarity score: 39.12)
- Dippin' Stix Dippin' Stix, Sliced Apples, Peanut Butter & Chocolate (Similarity score: 39.31)
- Viaggiator Goloso, Il Viaggiator Goloso Pesto (Similarity score: 39.68)
- Satispie Apple Pie (Similarity score: 40.75)
- Bimbo Pan Con Centeno (Similarity score: 41.14)
- Peanut Butter Banana Frozen Custard (Similarity score: 41.50)
- Crepes (Similarity score: 41.77)
Ingredients List
- Cherry
- Wheat Semolina
- Whole Milk Powder
- Egg White
- Corn Starch
- Modified Corn Starch
- Cassava
- Butter
- Salt
- Preservative
- Gelling Agent
- Wheat Flour
- E500
- Emulsifier
- Flavouring
- Acidity Regulator
- Water
- Sugar
- Oil
- Colza Oil
- Palm Fat
- Fresh Egg
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)