French toast bagels, french toast
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1033kj (247 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1033kj (247 calories/kcal) |
| Fiber | 3.7 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 8 |
| Proteins | 8.64g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 8.64g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -2 |
| Sodium | 105mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 105mg |
| Sugars | 9.88g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 9.88g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Gourmet Raisin Cookies (Similarity score: 21.14)
- Almond Cranberry Nut Butter + Oats (Similarity score: 25.90)
- Verole' Corn Tortillas (Similarity score: 26.96)
- Sprouted Honey, Flax & Oats Breads (Similarity score: 27.15)
- Tilapia Signature Cuts (Similarity score: 29.12)
- Dukan Pepitas De Salvado De Avena Sabor Caramelo (Similarity score: 32.15)
- Nestle Milo Cup (Similarity score: 32.41)
- Naturally Hoegrown Food Ltd Hatdbite Honey Dijon Handcrafted Style Chips (Similarity score: 34.75)
- Dr Oetker Seelenwärmer (Similarity score: 34.90)
- Thomy Meerrettich (thomy) (Similarity score: 35.16)
- Rap Rapid Acting Protein Energy Gummies (Similarity score: 35.99)
- Rugen Fisch Ag Rugen Fisch, Mackerel Fillets In Tomato Sauce (Similarity score: 36.46)
- Victoria Victoria, Mediterranean Sun Dried Tomatoes With Pure Olive Oil (Similarity score: 36.53)
- Victoria Victoria, Julienne Cut Sun Dried Tomatoes For Salads & Cooking (Similarity score: 37.42)
- Protein Gummies (Similarity score: 37.45)
Ingredients List
- Enriched High Gluten Flour
- Salt
- Monodiglycerides
- Maple Syrup
- Vanilla
- Enzyme
- Turmeric
- Cornmeal
- Water
- Cinnamon Bit
- Sugar
- Maple Bit
- Yeast
- Egg
- Molasses
- E282
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)