ALPURA CREMA
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1020kj (244 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1020kj (244 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.33g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.33g |
| Saturated Fat | 16.2g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 65.06024096385542% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 65.1% |
| Saturated Fat Value | 16.2g |
| Score | 14 |
| Sodium | 94.8mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 94.8mg |
| Sugars | 3.5300000000000002g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.53g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Alpura Crema (Similarity score: 15.37)
- Mozzarella Unica Di Bufala (Similarity score: 17.30)
- Alipende Sandwich De Nata 0% Azucares Añadidos (Similarity score: 23.26)
- Colle Maggio,diano,diano Casearia,todis Provola Affumicata Al Naturale (Similarity score: 24.16)
- P'tit Louis,savencia P'tit Louis Vache 25 % Enrichi En Calcium Vitamin (Similarity score: 24.21)
- Fattorie Degli Alburni,diano,diano Casearia Fior Di Latte (Similarity score: 25.81)
- Steve's Ice Cream Steve's, Ice Cream, Whoopie Pies & Sweet Cream (Similarity score: 26.37)
- Vanilla Pot De Creme (Similarity score: 26.93)
- La Paulina La Paulina Queso De Crema (Similarity score: 27.44)
- Sans Marque Mozzarella Cerises (Similarity score: 27.46)
- Toupargel Créme Brûlée (Similarity score: 28.38)
- Merl Rotwein Zabaione (Similarity score: 28.83)
- New Orleans Ice Cream Co Ice Cream (Similarity score: 29.01)
- Fattorie Degli Alburni,diano,diano Casearia Fior Di Latte (Similarity score: 29.36)
- Bonne Maman Dark Chocolate Crème With A Touch Of Sea Salt (Similarity score: 29.36)
Ingredients List
- E330
- E412
- Sodium Citrate
- E407
- E410
- E401
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)