la paulina La Paulina Queso de Crema
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1033kj (247 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1033kj (247 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.3g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.3g |
| Saturated Fat | 17g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 77.27272727272727% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 77.3% |
| Saturated Fat Value | 17g |
| Score | 14 |
| Sodium | 101.2mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 101.2mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Alipende Sandwich De Nata 0% Azucares Añadidos (Similarity score: 26.38)
- Alpura Crema (Similarity score: 27.44)
- Fattorie Degli Alburni,diano,diano Casearia Fior Di Latte (Similarity score: 28.33)
- Sans Marque Mozzarella Cerises (Similarity score: 29.87)
- Tartelette Tatin (Similarity score: 31.34)
- Mozzarella Unica Di Bufala (Similarity score: 31.71)
- Colle Maggio,diano,diano Casearia,todis Provola Affumicata Al Naturale (Similarity score: 32.10)
- Klondike, Unilever Vanilla Ice Cream Bars (Similarity score: 32.19)
- Leader Price Flan Pâtissier (Similarity score: 33.72)
- New Orleans Ice Cream Co Ice Cream (Similarity score: 34.26)
- Alpura Crema (Similarity score: 35.58)
- Carrefour Brioche Nanterre (Similarity score: 36.31)
- Coconut Cookies & Creme Frozen Dessert, Dark Chocolate (Similarity score: 36.47)
- Kroger Kroger, All Natural Fresh Mozzarella Cheese (Similarity score: 36.67)
- Beignet Samossa Aux Légumes Préfrit, Surgelé (Similarity score: 37.04)
Ingredients List
- Pasteurised Whole Milk
- E202
- Microbial Rennet
- Cream
- Skimmed Milk Powder
- Acid
- Salt
- Colour
- E171
- Preservative
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)