Alpura CREMA
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1020kj (244 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1020kj (244 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.33g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.33g |
| Saturated Fat | 16.2g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 65.06024096385542% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 65.1% |
| Saturated Fat Value | 16.2g |
| Score | 13 |
| Sodium | 84mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 84mg |
| Sugars | 3.5300000000000002g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.53g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- P'tit Louis,savencia P'tit Louis Vache 25 % Enrichi En Calcium Vitamin (Similarity score: 13.31)
- Alpura Crema (Similarity score: 15.37)
- Profiteroles 6 8 Pers (Similarity score: 17.99)
- Gurney's Beach Bakery Chocolate Truffle Cake (Similarity score: 18.98)
- Mozzarella Unica Di Bufala (Similarity score: 20.11)
- Bonne Maman Dark Chocolate Crème With A Touch Of Sea Salt (Similarity score: 21.38)
- Steve's Ice Cream Steve's, Ice Cream, Whoopie Pies & Sweet Cream (Similarity score: 22.68)
- Airos Bracitos De Nata (Similarity score: 24.18)
- Dennree Schmand (Similarity score: 25.19)
- Alipende Sandwich De Nata 0% Azucares Añadidos (Similarity score: 25.38)
- Délice D'un Instant Crème Glacée Confiture De Lait (Similarity score: 26.06)
- Colle Maggio,diano,diano Casearia,todis Provola Affumicata Al Naturale (Similarity score: 26.25)
- Les Siphonés Mousse Au Chocolat Aux Oeufs By Norbert (Similarity score: 26.75)
- Häagen Dazs Crème Glacée Chocolate & Cookies (Similarity score: 26.99)
- Paso Préfou Chèvre & Miel (Similarity score: 27.16)
Ingredients List
- E211
- E330
- E412
- Sodium Citrate
- E407
- E410
- E401
- E202
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)