ALPURA CREMA PREMIUM DESLACTOSADA
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1200kj (287 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1200kj (287 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2g |
| Saturated Fat | 19.7g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 65.66666666666666% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 65.7% |
| Saturated Fat Value | 19.7g |
| Score | 13 |
| Sodium | 81.3mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 81.3mg |
| Sugars | 3.33g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.33g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Alpura Crema Premium Selecta (Similarity score: 0.00)
- Alpura Crema Premium (Similarity score: 0.00)
- Alpura Crema Premium Deslactosada (Similarity score: 0.00)
- Butter Pecan Ice Cream (Similarity score: 18.66)
- Migros Dessert Chocolat Couronné De Chantilly (Similarity score: 25.49)
- Duc De Coeur Fromage De Chèvre Au Cranberry (Similarity score: 27.68)
- Magnum Magnum Barre Glacée Brownie Chocolat X4 200ml (Similarity score: 28.07)
- Italian Dessert (Similarity score: 29.45)
- Sello Rojo Crema Ranchera Premium (Similarity score: 29.73)
- Soja Line Soja Cuisine (Similarity score: 29.79)
- Gelato Classico Bio Eispralinen (Similarity score: 30.15)
- Franprix Tarte Normande Aux Pommes (Similarity score: 30.80)
- Sharpe Holdings Inc Goat Cheese Crumbles (Similarity score: 30.96)
- Sello Rojo Crema Premium (Similarity score: 32.27)
- Sello Rojo Crema Premium (Similarity score: 32.27)
Ingredients List
- E211
- E330
- E412
- Sodium Citrate
- E407
- E410
- Lactase
- E202
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)