Italian dessert
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1205kj (289 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1205kj (289 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5.31g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.31g |
| Saturated Fat | 11.5g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 68.41165972635336% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 68.4% |
| Saturated Fat Value | 11.5g |
| Score | 17 |
| Sodium | 84mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 84mg |
| Sugars | 20.35g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20.35g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mars Mars Glacé (Similarity score: 7.80)
- Marks & Spencer 4 Chocolate Honeycomb Ice Cream Cones (Similarity score: 9.71)
- Tiramisù (Similarity score: 10.52)
- Gildo Rachelli Tiramisu (Similarity score: 10.52)
- Bontà Divina Tiramisu Bio (Similarity score: 10.52)
- Tiramisù Biologico (Similarity score: 10.52)
- Tiramisù Frozen (Similarity score: 10.66)
- Crispy Belgian Chocolate Salted Caramel & Chocolate Ice Cream (Similarity score: 10.99)
- Ben & Jerry's Fairly Nuts (Similarity score: 11.40)
- Twix,mars Twix Barres Glacées (Similarity score: 12.73)
- Magnum Magnum Barre Glacée Brownie Chocolat X4 200ml (Similarity score: 12.93)
- Mars Signature Craquant Amande Chocolat Noir (Similarity score: 13.14)
- Pasquier Tarte Normande (Similarity score: 13.30)
- Twix Twix Ice Cream (Similarity score: 13.39)
- Nestlé Extrême Chocolat Pistache (Similarity score: 13.52)
Ingredients List
- Ladvfingers
- Mascarpone
- Whipping Cream
- Espresso Coffee
- Egg
- Sugar
- Cocoa Powder
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)