Franprix Tarte normande aux pommes
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1192kj (285 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1192kj (285 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.6g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.6g |
| Saturated Fat | 9.1g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 60.66666666666667% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60.7% |
| Saturated Fat Value | 9.1g |
| Score | 16 |
| Sodium | 92mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 92mg |
| Sugars | 15g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 15g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Franprix Tarte Normande Aux Pommes (Similarity score: 8.24)
- Panettone (Similarity score: 8.27)
- Thiriet 6 Profiteroles (Similarity score: 13.58)
- Conditorei Coppenrath & Wiese Benjamin Blümchen Torte (Similarity score: 15.97)
- Tarte Normande (Similarity score: 17.18)
- Ice Cream (Similarity score: 17.18)
- Pasquier Tarte Normande (Similarity score: 17.42)
- Tarte Normande (Similarity score: 18.08)
- Leader Price Bûche Glacee Banquise (Similarity score: 18.10)
- Häagen Dazs Crème Glacée Chocolate Midnight Cookies (Similarity score: 19.58)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 19.89)
- Gutbio Pastel De Queso Vainilla Bourbon (Similarity score: 19.95)
- Ben & Jerry's Fairly Nuts (Similarity score: 22.16)
- Big Drum Dessert Cones (Similarity score: 22.42)
- Häagen Dazs Creations Dark Chocolate & Almonds (Similarity score: 22.48)
Ingredients List
- Salt
- Gelling Agent
- Colour
- E160
- Butter
- Sugar
- Water
- Lupin Flour
- Corn Starch
- Modified Corn Starch
- Whole Milk Powder
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)