Alsa Cannelés Saveur d'Antan à la Vanille Bourbon
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1247kj (299 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1247kj (299 calories/kcal) |
| Fiber | 0.9 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5g |
| Saturated Fat | 4.5g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 56.25% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 56.3% |
| Saturated Fat Value | 4.5g |
| Score | 16 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 41g |
| Sugars Points | 9 |
| Sugars Value | 41g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cannelés À La Vanille Saveur D'antan (Similarity score: 1.27)
- Pastador Sauce Chocolat Au Lait (Similarity score: 15.62)
- Maple Treat Taffy Candy (Similarity score: 16.47)
- Pilpa Façon Caramel Fleur De Sel (Similarity score: 16.99)
- Walkers Fruit Pudding (Similarity score: 17.88)
- Kingfrais Moelleux Au Chocolat (Similarity score: 20.08)
- Häagen Dazs Häagen Dazs Chocolate Frappé (Similarity score: 21.14)
- Pâturages,intermarché Mousse Chocolat & Sauce Caramel (Similarity score: 24.47)
- Apple Creek Orchards Llc Sauce (Similarity score: 26.61)
- Graeter's, Graeter's Inc Ice Cream (Similarity score: 27.25)
- Sam's Choice Ice Cream (Similarity score: 27.49)
- Wal Mart Stores Inc Moose Tracks Ice Cream (Similarity score: 27.49)
- Carrefour,persyn Bâtonnets Géants Chocolat Au Lait Et Amandes (Similarity score: 27.63)
- Ben & Jerry’s Ben & Jerry’s Boots On The Moooo’n (Similarity score: 27.94)
- Foret Noire (Similarity score: 28.04)
Ingredients List
- Sugar
- Wheat Flour
- Whole Egg
- Thickener
- Natural Vanilla Flavouring
- Vanilla Pod
- Exhausted Vanilla Seeds
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)