Foret Noire
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1230kj (294 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1230kj (294 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.5g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.5g |
| Saturated Fat | 6.3g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 64.94845360824742% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.9% |
| Saturated Fat Value | 6.3g |
| Score | 17 |
| Sodium | 83.99999999999999mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 84mg |
| Sugars | 40g |
| Sugars Points | 8 |
| Sugars Value | 40g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Carrefour Double Pistachio Chocolate Pistache Chocolat (Similarity score: 15.68)
- Ice Cream (Similarity score: 19.41)
- Churro Churro Cinnamon Ice Cream With Crunchy Cinnamon Sugar Swirl, Churro Churro (Similarity score: 19.66)
- Dulce De Leche (Similarity score: 19.67)
- Nestlé Glace Cookie (Similarity score: 19.68)
- Nestle,froneri,extreme Glace Extrême Happy Cookie (Similarity score: 21.45)
- Excellence Cheesecake Fruits Rouges (Similarity score: 21.81)
- Nestlé Extrême Chocolat (Similarity score: 21.85)
- Nestlé Extreme Big Chunks Coco Chocolat (Similarity score: 23.64)
- Mars Mars Minis X10 (Similarity score: 23.78)
- Coconut Chocolate Almond Ice Cream, Coconut Chocolate Almond (Similarity score: 24.29)
- Pâturages Mousse Saveur Vanille & Sauce Caramel (Similarity score: 24.63)
- Tarte Normande (Similarity score: 24.73)
- Kingfrais Moelleux Au Chocolat (Similarity score: 25.09)
- Aquitaine Spécialités 8 Canelés De Bordeaux Lunch (Similarity score: 25.52)