Pastador Sauce Chocolat au Lait
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1247kj (299 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1247kj (299 calories/kcal) |
| Fiber | 0.4 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 1.4g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.4g |
| Saturated Fat | 1.4g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 58.333333333333336% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 58.3% |
| Saturated Fat Value | 1.4g |
| Score | 14 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 50g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 50g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cannelés À La Vanille Saveur D'antan (Similarity score: 15.61)
- Alsa Cannelés Saveur D'antan À La Vanille Bourbon (Similarity score: 15.62)
- Walkers Fruit Pudding (Similarity score: 17.52)
- Maple Treat Taffy Candy (Similarity score: 19.84)
- Dovgan Kondensmilcherzeugnis Karamell (Similarity score: 24.71)
- Apple Creek Orchards Llc Sauce (Similarity score: 26.82)
- Steinhauer (Similarity score: 26.88)
- Dickinson 10 Ounce Lemon Curd (Similarity score: 27.93)
- Argru Boulangerie Souris (Similarity score: 29.15)
- Pilpa Façon Caramel Fleur De Sel (Similarity score: 30.58)
- Foret Noire (Similarity score: 31.73)
- Mochi Greentea (Similarity score: 32.86)
- Picard Petits Canelés (Similarity score: 33.03)
- Kingfrais Moelleux Au Chocolat (Similarity score: 33.14)
- Pâturages,intermarché Mousse Chocolat & Sauce Caramel (Similarity score: 34.45)
Ingredients List
- Glucose Syrup
- Acid
- Water
- Sugar
- Skimmed Milk Powder
- Milk Chocolate
- Fat Reduced Cocoa Powder
- Salt
- Emulsifier
- Preservative
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)