Alsature Cajún chicken pizza
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 971kj (233 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 971kj (233 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 22.16g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 22.16g |
| Saturated Fat | 6.25g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 47.09871891484552% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 47.1% |
| Saturated Fat Value | 6.3g |
| Score | 5 |
| Sodium | 240mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 240mg |
| Sugars | 0.56g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.56g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Chicken Kiev (Similarity score: 11.50)
- L'italie Des Pâtes Tresses À La Viande (Similarity score: 18.30)
- Algo D Aure Rillettes De Crabe (Similarity score: 19.04)
- Oriental Viande L'ultra Tendre (Similarity score: 19.38)
- Oriental Viandes Steck Extra Tendte (Similarity score: 19.38)
- Liberty Liberty Corned Beef (Similarity score: 19.96)
- Demi Jambonneau Moule Cuit (Similarity score: 20.18)
- Poisson D’ouest Rillettes Thon Au Piment D’espelette (Similarity score: 20.85)
- Queso Fresco De Oveja (Similarity score: 21.47)
- Plant Based Burger (Similarity score: 24.05)
- Sfoglia Di Mozzarella (Similarity score: 24.65)
- General Tuna Corporation Flaked Light Tuna In Oil (Similarity score: 24.98)
- Ravioli, Cheese & Spinach (Similarity score: 27.62)
- Ravioli, Cheese & Spinach (Similarity score: 27.62)
- Grass Fed Beef Meatballs, Beef (Similarity score: 28.43)