Queso fresco de oveja
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 975kj (234 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 975kj (234 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 14.3g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 14.3g |
| Saturated Fat | 10g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 57.14285714285714% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 57.1% |
| Saturated Fat Value | 10g |
| Score | 9 |
| Sodium | 240mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 240mg |
| Sugars | 4.6g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 4.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ah Italiaanse Mozzarella (Similarity score: 15.19)
- Sottile Gusto Mozzarella (Similarity score: 15.98)
- Sfoglia Di Mozzarella (Similarity score: 16.13)
- Tesco Mozzarella (Similarity score: 16.41)
- L'italie Des Pâtes Tresses À La Viande (Similarity score: 17.44)
- Open Nature Classic Crust Garden Vegetable Pizza (Similarity score: 18.70)
- Karoun Dairies Inc Yogurt Spread, Strawberry (Similarity score: 20.50)
- Poisson D’ouest Rillettes Thon Au Piment D’espelette (Similarity score: 21.17)
- Alsature Cajún Chicken Pizza (Similarity score: 21.47)
- Ravioli, Cheese & Spinach (Similarity score: 21.93)
- Ravioli, Cheese & Spinach (Similarity score: 21.93)
- Brimi Mozzarella Bambini (Similarity score: 22.13)
- Cuor Di Malga,sterilgarda Strakino (Similarity score: 22.14)
- Algo D Aure Rillettes De Crabe (Similarity score: 22.57)
- Metro Chef Cream Cheese (Similarity score: 22.61)