Algo D Aure Rillettes de crabe
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 979kj (234 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 979kj (234 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 14.6g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 14.6g |
| Saturated Fat | 8.1g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 43.31550802139038% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 43.3% |
| Saturated Fat Value | 8.1g |
| Score | 12 |
| Sodium | 240mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 240mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Oriental Viande L'ultra Tendre (Similarity score: 7.92)
- Oriental Viandes Steck Extra Tendte (Similarity score: 7.92)
- Grass Fed Beef Meatballs, Beef (Similarity score: 13.10)
- Cactus Triangle Moricette Farmer (Similarity score: 18.75)
- Chicken Kiev (Similarity score: 18.76)
- Alsature Cajún Chicken Pizza (Similarity score: 19.04)
- General Tuna Corporation Flaked Light Tuna In Oil (Similarity score: 20.74)
- Quiche Saumon Fumé, Brocolis (Similarity score: 22.51)
- Queso Fresco De Oveja (Similarity score: 22.57)
- L'italie Des Pâtes Tresses À La Viande (Similarity score: 24.07)
- Evol, Pinnacle Foods Group Llc Evol, Chicken Quesadillas (Similarity score: 24.25)
- Open Nature Classic Crust Garden Vegetable Pizza (Similarity score: 25.84)
- Liberty Liberty Corned Beef (Similarity score: 25.86)
- Murdoch Brothers Macaroni & Cheese Pie (Similarity score: 25.98)
- Maître Coq Paupiette De Dinde À La Forestière (Similarity score: 26.44)
Ingredients List
- Fresh Cream
- Sunflower Oil
- Corn Starch
- Salt From Guerande
- Pepper
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)