Altiflore,Dahu Dahu Chocolat
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 863kj (207 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 863kj (207 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.2g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.2g |
| Saturated Fat | 6.8g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 61.81818181818181% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 61.8% |
| Saturated Fat Value | 6.8g |
| Score | 13 |
| Sodium | 32mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 32mg |
| Sugars | 23g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- La Manufacture Des Belles Glaces Crème Glacée Au Chocolat De Tanzanie Avec Morceaux De Chocolat (Similarity score: 10.49)
- Cora Crème Glacée Caramel (Similarity score: 11.61)
- Sans Marque,prolainat Entremet Chocolat Noir Surgelé (Similarity score: 11.80)
- Toupargel Bûchettes Pâtissières Façon Fraisier (Similarity score: 11.89)
- Cherry & Chocolate With Cherries & Fudge Flakes Light Ice Cream, Cherry Gracia With A Twist (Similarity score: 12.12)
- Boni Crème Brûlée (Similarity score: 13.15)
- Tarte Citron Meringuee (Similarity score: 13.91)
- Monoprix Bio ! Crème Glacée Artisanale Vanille Bourbon (Similarity score: 14.25)
- Ice Cream Factory Glace Chocolat Choco Mood (Similarity score: 14.50)
- Gelato D'italia Pistacchio Gelato Alla Soia (Similarity score: 14.58)
- Altiflore Vanille Bio (Similarity score: 14.65)
- U Bûche Glacée Parfum Crème Brûlée, Caramel Vanille (Similarity score: 15.01)
- Sia Glass Vanilj (Similarity score: 15.18)
- Milbona Bio Rahm Joghurt (Similarity score: 15.31)
- Metro Chef,metro Crème Glacée Menthe (Similarity score: 16.05)
Ingredients List
- Water
- Cream
- Cane Sugar
- Cocoa Powder
- Skimmed Milk Powder
- Egg Yolk
- Glucose Syrup
- Stabiliser
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)