Toupargel Bûchettes Pâtissières Façon Fraisier
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 866kj (207 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 866kj (207 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.3g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.3g |
| Saturated Fat | 6.8g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 57.14285714285714% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 57.1% |
| Saturated Fat Value | 6.8g |
| Score | 12 |
| Sodium | 36mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 36mg |
| Sugars | 18.4g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 18.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Tarte Citron Meringuee (Similarity score: 10.91)
- U Bûche Glacée Parfum Crème Brûlée, Caramel Vanille (Similarity score: 11.42)
- Histoires De Glaces Vanille Bourbon (Similarity score: 11.81)
- Altiflore,dahu Dahu Chocolat (Similarity score: 11.89)
- Monoprix Bio ! Crème Glacée Artisanale Vanille Bourbon (Similarity score: 11.97)
- Boni Crème Brûlée (Similarity score: 12.26)
- Bioladen* Eiscreme Schoko (Similarity score: 12.27)
- Nestlé Kit Kat (Similarity score: 14.00)
- Gelato D'italia Pistacchio Gelato Alla Soia (Similarity score: 14.03)
- Sans Marque,prolainat Entremet Chocolat Noir Surgelé (Similarity score: 14.14)
- Häagen Dazs Crème Glacé Au Café (Similarity score: 14.28)
- La Manufacture Des Belles Glaces Crème Glacée Au Chocolat De Tanzanie Avec Morceaux De Chocolat (Similarity score: 14.58)
- Dino Helado De Turrón (Similarity score: 14.72)
- Key Food Key Food, Premium All Natural Ice Cream, Vanilla Chocolate (Similarity score: 14.96)
- Spartan Ice Cream (Similarity score: 15.18)