La Manufacture des Belles Glaces Crème glacée au chocolat de Tanzanie avec morceaux de chocolat
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 861kj (206 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 861.0kj (206 calories/kcal) |
| Fiber | 2.31 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.31 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 4.42g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.42g |
| Saturated Fat | 5.93g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 64.52665941240478% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.5% |
| Saturated Fat Value | 5.9g |
| Score | 9 |
| Sodium | 36.0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 36.0mg |
| Sugars | 21.08g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cherry & Chocolate With Cherries & Fudge Flakes Light Ice Cream, Cherry Gracia With A Twist (Similarity score: 7.36)
- Boni Crème Brûlée (Similarity score: 8.93)
- Sia Glass Vanilj (Similarity score: 9.64)
- Tarte Citron Meringuee (Similarity score: 9.92)
- Altiflore,dahu Dahu Chocolat (Similarity score: 10.49)
- Gelato D'italia Pistacchio Gelato Alla Soia (Similarity score: 11.31)
- Metro Chef,metro Crème Glacée Menthe (Similarity score: 11.41)
- Altiflore Vanille Bio (Similarity score: 11.99)
- Monoprix Bio ! Crème Glacée Artisanale Vanille Bourbon (Similarity score: 12.66)
- Key Food Key Food, Ice Cream, Neapolitan, Vanilla Strawberry Chocolate (Similarity score: 13.22)
- Spartan Ice Cream (Similarity score: 13.34)
- Spartan Ice Cream (Similarity score: 13.63)
- Spartan Ice Cream (Similarity score: 13.66)
- Eskiss,marque Repère Vrac Gourmand Café (Similarity score: 13.78)
- Thiriet Café D'ethiopie (Similarity score: 13.84)