Alvestaglass Alvestaglass Himmelsk röra
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 777kj (186 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 777kj (186 calories/kcal) |
| Fiber | 0.6 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4g |
| Saturated Fat | 6.5g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 69.89247311827957% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 69.9% |
| Saturated Fat Value | 6.5g |
| Score | 12 |
| Sodium | 28.000000000000004mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 28mg |
| Sugars | 21g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Auchan Crème Renversée Sur Lit De Coco Nappée De Caramel (Similarity score: 11.12)
- Frozen Dessert, Made With Almond Milk (Similarity score: 11.31)
- Natrel Mochi À La Crème Glacée Triple Chocolat (Similarity score: 12.83)
- Monoprix Crème Glacée Vanille (Similarity score: 12.92)
- Casino Crème Glacée Vanille A La Vanille De Madagascar (Similarity score: 12.92)
- Leader Price,leaderprice Crème Glacée À La Vanille (Similarity score: 12.92)
- Terre Adélice Terre Délice Canelés (Similarity score: 13.60)
- Italian Gelato, Chocolate (Similarity score: 13.88)
- Les Glaces De L'ardèche Glace Marron Avec Marbrage Crème De Marrons (Similarity score: 14.13)
- Landliebe Landliebe Eiscreme Vanille Kirsch (Similarity score: 16.71)
- Saporit Chocolat Liegeois Vanille (Similarity score: 17.11)
- Peoples Zebra Records Sweet Action, Ice Cream, Cherry Basil (Similarity score: 17.12)
- Danone Danette Mousse (Similarity score: 17.38)
- Eroski Helado Sabor A Nata (Similarity score: 17.76)
- Greek Frozen Yogurt (Similarity score: 18.14)
Ingredients List
- Milk
- Flavouring
- Salt
- Colour
- Cream
- Sugar
- Fruit
- Coconut Fat
- Cocoa
- Stabiliser
- Emulsifier
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)