Natrel Mochi à la crème glacée Triple chocolat
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 777kj (186 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 777kj (186 calories/kcal) |
| Fiber | 1.43 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.43 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 2.86g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.86g |
| Saturated Fat | 3.57g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 71.39999999999999% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 71.4% |
| Saturated Fat Value | 3.6g |
| Score | 7 |
| Sodium | 21.4mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 21.4mg |
| Sugars | 20g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Terre Adélice Terre Délice Canelés (Similarity score: 10.89)
- Frozen Dessert, Made With Almond Milk (Similarity score: 11.44)
- Alvestaglass Alvestaglass Himmelsk Röra (Similarity score: 12.83)
- Saporit Chocolat Liegeois Vanille (Similarity score: 13.49)
- Terre Adélice Glace Miel Romarin (Similarity score: 13.55)
- Landliebe Landliebe Eiscreme Vanille Kirsch (Similarity score: 14.07)
- Les Glaces De L'ardèche Glace Marron Avec Marbrage Crème De Marrons (Similarity score: 14.47)
- Greek Frozen Yogurt (Similarity score: 14.76)
- Danone Danette Mousse (Similarity score: 14.81)
- Orange Sherbet (Similarity score: 19.23)
- Terre Adélice Glace Menthe Chocolat (Similarity score: 19.27)
- Peoples Zebra Records Sweet Action, Ice Cream, Cherry Basil (Similarity score: 19.33)
- Italian Gelato, Chocolate (Similarity score: 19.63)
- Magnum Mini Batonnet Double Chocolat (Similarity score: 19.77)
- Alvestaglass Alvestaglass Gammeldags Vanilj (Similarity score: 20.29)