Always Save Ice Cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 979kj (234 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 979kj (234 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.6899999999999995g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.69g |
| Saturated Fat | 7.8100000000000005g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 71.38939670932359% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 71.4% |
| Saturated Fat Value | 7.8g |
| Score | 15 |
| Sodium | 94mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 94mg |
| Sugars | 23.44g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.44g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Crown Creamery Premium Ice Cream (Similarity score: 7.36)
- Purple Cow Premium Ice Cream, Chocolate Chip Cookie Dough (Similarity score: 8.84)
- Hacendado Quesada (Similarity score: 10.40)
- Hudsonville Chocolate Chip Cookie Dough Ice Cream (Similarity score: 10.83)
- Mint Cookie Crunch Ice Cream, Mint Cookie Crunch (Similarity score: 11.72)
- Casino Crème Glacée Au Chocolat (Similarity score: 12.35)
- Flavored Ice Cream (Similarity score: 13.05)
- Esselunga Coppette Fior Di Latte E Cacao Esselunga (Similarity score: 13.07)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 13.30)
- Food Club Peanut Butter S'mores Ice Cream (Similarity score: 13.44)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Peppermint Party Ice Cream Fudge Swirls Filled Red And Green Bunnies, Peppermint Party (Similarity score: 13.47)
- Mint Cookie Crunch Ice Cream, Mint Cookie Crunch (Similarity score: 14.44)
- Mint Cookie Crunch Ice Cream, Mint Cookie Crunch (Similarity score: 14.44)
- Coffee Creamer (Similarity score: 14.45)
- Dean's Dean's, Country Fresh, Premium Ice Cream, Red Velvet Cake (Similarity score: 14.97)
Ingredients List
- Milkfat
- Stabilized And Emulsified By Mono And Diglycerides
- E412
- E410
- E466
- E407
- Natural And Artificial Flavor And Vegetable Annatto Color
- Skimmed Milk
- Buttermilk
- Sugar
- Corn Syrup
- Milk
- High Fructose Corn Syrup
- Egg Base
- Whey
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)