Esselunga Coppette fior di latte e cacao Esselunga
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 982kj (235 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 982kj (235 calories/kcal) |
| Fiber | 1.5 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 5.75g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.75g |
| Saturated Fat | 7.75g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 73.80952380952381% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 73.8% |
| Saturated Fat Value | 7.8g |
| Score | 15 |
| Sodium | 100mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 100mg |
| Sugars | 28.8g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 28.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Purple Cow Premium Ice Cream, Chocolate Chip Cookie Dough (Similarity score: 11.13)
- Mint Cookie Crunch Ice Cream, Mint Cookie Crunch (Similarity score: 12.31)
- Ice Cream (Similarity score: 12.92)
- Always Save Ice Cream (Similarity score: 13.07)
- Crown Creamery Premium Ice Cream (Similarity score: 13.09)
- Hacendado Quesada (Similarity score: 14.59)
- Coffee Creamer (Similarity score: 16.54)
- 365 Everyday Value Coffee Creamer (Similarity score: 17.36)
- Mint Cookie Crunch Ice Cream, Mint Cookie Crunch (Similarity score: 17.58)
- Mint Cookie Crunch Ice Cream, Mint Cookie Crunch (Similarity score: 17.58)
- Dean Foods Company Cold Stone Creamery, International Delight, Coffee Creamer, Sweet Cream (Similarity score: 18.08)
- International Delight, Dean Foods Company Gourmet Coffee Creamer (Similarity score: 18.08)
- Bananas Foster Ice Cream (Similarity score: 18.14)
- Food Club Peanut Butter S'mores Ice Cream (Similarity score: 18.21)
- Casino Crème Glacée Au Chocolat (Similarity score: 18.41)
Ingredients List
- Reconstituted Skimmed Milk
- Emulsifier
- Thickener
- Natural Vanilla Flavouring
- Flavouring
- Sugar
- Pasteurized Creme Fraiche
- Fat Reduced Cocoa
- Butter
- Dark Chocolate
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)