Ame de Bretagne Crêpes Traditionnelles Fines
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1021kj (245 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1021kj (245 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 6.3g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 6.3g |
| Saturated Fat | 1.5g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 33.33333333333333% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 33.3% |
| Saturated Fat Value | 1.5g |
| Score | 6 |
| Sodium | 156mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 156mg |
| Sugars | 21.2g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Netto Crêpes Vanillées (Similarity score: 14.72)
- Chabrior,intermarché Crêpes Au Sucre De Canne Vanillées (Similarity score: 14.72)
- Éclairs Au Chocolat (Similarity score: 19.91)
- Éclairs Au Chocolat (Similarity score: 20.00)
- Turkey Hill Premium Ice Cream (Similarity score: 20.23)
- Chocolate Sandwich Cookie Crumb & Chocolate Cookie Swirl Frozen Dessert, Chocolate Sandwich Cookie Crumb (Similarity score: 22.36)
- Pam & Panorama Ravioli Di Zucca (Similarity score: 22.75)
- Reduced Fat Ice Cream (Similarity score: 24.61)
- Éclair Au Chocolat (Similarity score: 25.82)
- Wegmans Double Crust Apple Pie (Similarity score: 25.96)
- Fini Tortelli Di Zucca Con Amaretti (Similarity score: 26.17)
- Continente Strudel De Maçã (Similarity score: 26.24)
- Eclairs Au Chocolat E Leclerc (Similarity score: 26.43)
- 2 Éclairs Au Café (Similarity score: 26.57)
- Price Chopper Frozen Dairy Dessert (Similarity score: 26.84)
Ingredients List
- Wheat Flour
- Fresh Egg
- Sugar
- Vanilla Extract
- Rum
- Sunflower Oil
- Water
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)