Ametller Origen Pizza Margarita
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1004kj (240 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 1004kj (240 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 14g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 14g |
| Saturated Fat | 5.4g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 60.67415730337079% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60.7% |
| Saturated Fat Value | 5.4g |
| Score | 4 |
| Sodium | 224.00000000000003mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 224mg |
| Sugars | 1.3g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Il Viaggiator Goloso Mozarella (Similarity score: 15.08)
- Chouquettes (Similarity score: 17.28)
- Mezze Foods Sun Dried Tomato Hummus (Similarity score: 17.58)
- Robert Esposito Ravioli 4 Fromages (Similarity score: 21.89)
- Robert Esposito Ravioli 4 Fromages (Similarity score: 21.89)
- Pizza Burger (Similarity score: 22.95)
- Best Cuisses De Grenouille (Similarity score: 23.56)
- Migross Mozzarella Fior Di Latte (Similarity score: 24.72)
- Ametller Origen Pizza Feta A Mà (Similarity score: 25.46)
- Ametller Origen Pizza Pepperoni (Similarity score: 25.51)
- E Leclerc Chouquettes (Similarity score: 25.73)
- Chouquettes X30 (Similarity score: 25.73)
- Chouquette (Similarity score: 25.73)
- Chouquette (Similarity score: 25.73)
- Leclerc Chouquettes Pur Beurre (Similarity score: 25.73)