ametller origen Pizza Pepperoni
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1008kj (241 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1008kj (241 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 14g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 14g |
| Saturated Fat | 5.9g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 53.63636363636364% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 53.6% |
| Saturated Fat Value | 5.9g |
| Score | 5 |
| Sodium | 240mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 240mg |
| Sugars | 2.4g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ametller Origen Pizza Feta A Mà (Similarity score: 1.41)
- Continente Pizza 4 Fromages (Similarity score: 13.19)
- Coop,prix Garantie Mozzarella (Similarity score: 17.34)
- Filets De Lieu De L'alaska (Similarity score: 18.79)
- M Budget,migros Mozzarella (Similarity score: 19.77)
- Le Haché Extra Tendre (Similarity score: 20.82)
- Golden & Crispy 3 Amigos Grilled Melts Cheese Sandwich (Similarity score: 21.45)
- Denner Mozzarella (Similarity score: 22.13)
- Nancy's Quiche (Similarity score: 22.22)
- Dennree Mozzarella (Similarity score: 22.76)
- Alasature Pizza (Similarity score: 23.33)
- Carrefour Mozzarella (Similarity score: 23.62)
- Ica Tortellini Basilika (Similarity score: 23.79)
- Classic Ricotta Raviolini Pasta (Similarity score: 24.18)
- U Mozzarella Maxi (Similarity score: 24.49)