Golden & crispy 3 amigos grilled melts cheese sandwich
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1004kj (240 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 1004kj (240 calories/kcal) |
| Fiber | 1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 12.24g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12.24g |
| Saturated Fat | 5.1g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 43.47826086956521% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 43.5% |
| Saturated Fat Value | 5.1g |
| Score | 3 |
| Sodium | 230mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 230mg |
| Sugars | 1.53g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.53g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Vince & Sons Tortellini (Similarity score: 13.89)
- Ica Tortellini Basilika (Similarity score: 17.92)
- No Name Beef Steak Burgers (Similarity score: 19.13)
- Continente Pizza 4 Fromages (Similarity score: 19.76)
- Le Haché Extra Tendre (Similarity score: 20.18)
- Pizza Burger (Similarity score: 20.72)
- Ametller Origen Pizza Feta A Mà (Similarity score: 21.42)
- Ametller Origen Pizza Pepperoni (Similarity score: 21.45)
- Chouquettes (Similarity score: 22.58)
- Le Gaulois Cailles Farcies Au Foie Gras (Similarity score: 22.65)
- Findus 4 Beefburger (Similarity score: 22.90)
- Quiche Saumon Fumé, Brocolis (Similarity score: 23.65)
- Chicken Salad On Croissant (Similarity score: 24.72)
- Best Cuisses De Grenouille (Similarity score: 25.60)
- Murdoch Brothers Macaroni & Cheese Pie (Similarity score: 25.60)
Ingredients List
- Sourdough Bread
- Lime Pepper Chicken
- Tomatillo Avocado Sauce
- Pasteurized Process Monterey Jack Cheese
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)