Ica Tortellini Basilika
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1000kj (240 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 1000kj (240 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 9.8g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 9.8g |
| Saturated Fat | 1.7g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 41.463414634146346% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 41.5% |
| Saturated Fat Value | 1.7g |
| Score | 0 |
| Sodium | 240mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 240mg |
| Sugars | 1.7g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Quiche Saumon Fumé, Brocolis (Similarity score: 16.89)
- Vince & Sons Tortellini (Similarity score: 17.13)
- Golden & Crispy 3 Amigos Grilled Melts Cheese Sandwich (Similarity score: 17.92)
- Murdoch Brothers Macaroni & Cheese Pie (Similarity score: 18.64)
- The Bakery Apple Lattice Pie (Similarity score: 19.17)
- Chicken Salad On Croissant (Similarity score: 19.62)
- Le Haché Extra Tendre (Similarity score: 20.49)
- Continente Pizza 4 Fromages (Similarity score: 22.18)
- Field Roast Hand Formed Burger Patties (Similarity score: 22.23)
- Le Gaulois Cailles Farcies Au Foie Gras (Similarity score: 23.33)
- Ametller Origen Pizza Feta A Mà (Similarity score: 23.78)
- Ametller Origen Pizza Pepperoni (Similarity score: 23.79)
- Peijnenburg Ontbijtkoek (Similarity score: 24.44)
- L'assiette Bleue Filet De Saumon Sauce Béarnaise Pané Assiette Bleue (Similarity score: 24.67)
- Colruyt Boules De Berlin (Similarity score: 25.13)
Ingredients List
- Pasta
- Whey
- Salt
- Ricotta
- Egg
- Basil
- Pesto
- Grana Padano
- Mozzarella
- Filling
- Ricotta
- Basil
- Bread Crumbs
- Pesto
- Potato Flakes
- Grana Padano
- Mozzarella
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)