Amy's Amy's, cool scoops, organic coconut milk non dairy frozen dessert, mint chocolate chip
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1004kj (240 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 1004kj (240 calories/kcal) |
| Fiber | 2 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 3g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3g |
| Saturated Fat | 12g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 75% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 75% |
| Saturated Fat Value | 12g |
| Score | 14 |
| Sodium | 85mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 85mg |
| Sugars | 19g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cornetto Vainilla (Similarity score: 13.52)
- Turkey Hill Premium Ice Cream (Similarity score: 14.22)
- Delhaize Tartufo (Similarity score: 14.28)
- Brigham's Inc Ice Cream, Vanilla (Similarity score: 14.48)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 14.76)
- Ice Cream (Similarity score: 15.46)
- Delhaize Tartufo (Similarity score: 15.96)
- Coles Gingerbread With Spiced Biscuits Ice Cream (Similarity score: 15.99)
- Flan Coco (Similarity score: 16.24)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 16.40)
- Steve's Ice Cream Southern Banana Pudding Ice Cream, Southern Banana Pudding (Similarity score: 16.93)
- Vanilla Flavored Ice Cream With Caramel Swirls & Fudge Covered Waffle Cone Pieces Ice Cream, Caramel Waffle Cone (Similarity score: 17.21)
- Grandessa Stieleis Mandel (Similarity score: 17.38)
- Vanilla Milk Chocolate Light Ice Cream Bars, Vanilla Milk Chocolate (Similarity score: 17.53)
- Carrefour Tartufo (Similarity score: 18.33)
Ingredients List
- Agave Syrup
- Dark Chocolate
- Vanilla Extract
- Peppermint
- Sea Salt
- E412
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)