Carrefour Tartufo
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1008kj (241 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1008kj (241 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5.5g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.5g |
| Saturated Fat | 8.3g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 83% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 83% |
| Saturated Fat Value | 8.3g |
| Score | 16 |
| Sodium | 92mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 92mg |
| Sugars | 21g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Delhaize Tartufo (Similarity score: 4.52)
- Eskigel Dessert Gelato (Similarity score: 11.47)
- Mousse Au Chocolat (Similarity score: 17.32)
- Franprix Mousse Au Chocolat (Similarity score: 17.38)
- Delhaize Tartufo (Similarity score: 17.65)
- Chocolate Chip Cookie Dough Vanilla Flavored Ice Cream With Cookie Dough And Chocolate Chip Pieces, Chocolate Chip Cookie Dough (Similarity score: 18.05)
- Amy's Amy's, Cool Scoops, Organic Coconut Milk Non Dairy Frozen Dessert, Mint Chocolate Chip (Similarity score: 18.33)
- Marie Morin Mousse Au Chocolat (Similarity score: 18.41)
- Turkey Hill Premium Ice Cream (Similarity score: 19.16)
- Vanilla Flavored Ice Cream With Caramel Swirls & Fudge Covered Waffle Cone Pieces Ice Cream, Caramel Waffle Cone (Similarity score: 19.52)
- Cornetto Vainilla (Similarity score: 22.29)
- Auchan Batonnets Caramel Beurre Salé (Similarity score: 23.02)
- Toffee Low Fat Ice Cream With Chocolaty Coating & Almond Toffee Pieces Crunch Bars, Almond Toffee (Similarity score: 23.93)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 24.12)
- Cookies, Candies & Brownies (Similarity score: 24.18)
Ingredients List
- Water
- Alcohol
- Stabiliser
- Chocolate
- Cocoa Powder
- Pork Gelatin
- Fat Reduced Cocoa
- Emulsifier
- E150
- Corn Starch
- Thickener
- Glucose Syrup
- E415
- E412
- Natural Flavouring
- Salt
- Skimmed Milk Powder
- Sugar
- Coconut Oil
- Cream
- Milk
- Egg Yolk
- Cocoa
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)