Delhaize Tartufo
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1008kj (241 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1008kj (241 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5.5g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.5g |
| Saturated Fat | 8.3g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 79.8076923076923% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 79.8% |
| Saturated Fat Value | 8.3g |
| Score | 15 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 21.1g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Turkey Hill Premium Ice Cream (Similarity score: 11.84)
- Saveur U, U Saveurs, U Cappuccino (Similarity score: 12.43)
- U Saveurs, U Dessert Pâtissier Saveur Cappuccino (Similarity score: 12.43)
- Hy Vee Inc Mint Chocolate Chunk Premium Ice Cream With Chunks Of Chocolate (Similarity score: 12.69)
- Amy's Amy's, Cool Scoops, Organic Coconut Milk Non Dairy Frozen Dessert, Mint Chocolate Chip (Similarity score: 14.28)
- Cornetto Vainilla (Similarity score: 14.45)
- First Street Birthday Cake Premium Ice Cream (Similarity score: 14.69)
- Hacendado Helado De Stracciatella (Similarity score: 15.96)
- Flan Coco (Similarity score: 16.60)
- Delhaize Tartufo (Similarity score: 17.06)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 17.58)
- Bonta Divina Mousse Al Cioccolato (Similarity score: 17.65)
- Carrefour Tartufo (Similarity score: 17.65)
- Pâturages Tartufo Et Son Coeur Au Sabayon (Similarity score: 17.90)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 17.97)